Kopřiva dvoudomá
Urtica dioica L.

Výskyt:
Kopřiva je hojně rozšířená plevelná rostlina, královna příkopů, neudržovaných zahrad a nepřístupných míst v okolí vodních toků.

Sběr:
Sbírá se především list nebo mladé olistěné výhonky. Nejkvalitnější je kopřiva sebraná v jarních měsících do 20. května, protože pak je v rostlině hodně dusičnanů. Také ještě můžeme sbírat mladé výhonky v září. Vybíráme si prosluněná místa, naopak se vyhýbáme místům, kde se kopřivě podezřele dobře daří. Tato místa bývají velmi často zamořena dusičnany. Při sběru kopřivy sklízíme pouze čisté a nepoškozené listy nebo mladé olistěné výhonky do 40 cm. Bylinku sušíme opatrně, rozloženou v jedné vrstvě, na vzduchu a ve stínu, aby se uchovala barva. Je důležité ji sušit rychle, aby si droga zachovala původní zelenou barvu. Kopřiva schne rychle a usušená se dobře rozemne na prášek. Do dalšího sběru chráníme léčivku před vlhkem, světlem a také před hmyzem, nejlépe ve vzduchotěsně skleněných nádobách.

Použití:
Kopřiva dvoudomá je v lidovém léčitelství oblíbená pro mnohé pozitivní účinky na lidský organismus. Kopřiva se také užívá na řadu kožních onemocnění jako akné, ekzémy, alergie, hojení ran a opařenin. Tato rostlina má také pozitivní močopudné účinky. Čistí ledviny, snižuje zadržování vody v těle, zmírňuje zánět močového měchýře a močové trubice, přináší úlevu při dně a bolestivých, artritických stavech.

Kopřiva pozitivně ovlivňuje peristaltiku, prospívá při průjmech, nadýmání, potlačuje růst nežádoucí mikroflóry. Využívána je i jako podpůrné léčivo při cukrovce, jelikož snižuje hladinu cukru v krvi, dále při jaterních a žlučových onemocněních. Povzbuzuje činnost kostní dřeně a to má vliv na tvorbu červených krvinek, proto jsme-li chudokrevní, uvaříme si kopřivový čaj.


Kopřivový čaj

Čaj připravíme tak, že 2 lžičky čerstvých nebo sušených kopřiv přelijeme čtvrt litrem vody a necháme přejít varem. Pak na 10 minut přiklopíme pokličkou, po této době scedíme a pijeme vlažný po doušcích 3x denně po jednom šálku po dobu dvou až tří týdnů. Měli bychom ho pít nalačno a neslazený, pokud si ho musíme přisladit, pak jedině medem! Sbírat je můžeme od brzkého jara do května, pak až v září.


Jarní očistná kůra

Můžeme si naordinovat jarní očistnou kůru, která nás zbaví všech zplodin, jež si tělo během zimy nastřádalo. A v čem to spočívá? Je to naprosto jednoduché, stačí, když budeme denně pít kopřivový čaj

Kopřiva v kuchyni
BRAMBOROVO-KOPŘIVOVÉ PLACKY
Očistíme dvě syrové brambory, šest brambor uvařených ve slupce a vše nastrouháme na jemném struhadle. Přidáme čtyři stroužky česneku utřeného se solí, dvě vejce, 20 dkg hladké mouky, lžíci majoránky a čtyři lžíce nasekaných čerstvých mladých kopřiv. Směs promícháme - pokud je hustá, zředíme trochou mléka.

Špenát z kopřiv
1 kg kopřivových listů,
2 vejce,
80 g sádla,
1 velká cibule,
50 g hladké mouky,
2 lžíce mléka,
3 stroužky česneku,
sůl

Kopřivy důkladně omyjeme, spaříme vroucí vodou a asi 10 minut povaříme. Pak je scedíme a nasekáme nadrobno nebo umeleme. Na sádle zpěníme nasekanou cibuli, přisypeme mouku a připravíme zlatavou jíšku. Přidáme kopřivový protlak a krátce podusíme. Špenát ochutíme česnekem utřeným se solí, vmícháme do něj vejce a nakonec zjemníme mlékem. Podáváme s vařenými brambory a sázeným vejcem.

 

Své uplatnění nalezne kopřiva i v kosmetice -vlasové šampony, koupele. Pokud máme problémy s mastnými vlasy, připravíme si odvar z kopřivových listů. 100 g povaříme ½ hod. v1 l vody a po vychladnutí přidáme ½ skleničky octa. Tímto odvarem si opláchneme vlasy po umytí.